فصل ششم‏

دلايل خداوند و ائمه معصوم در باره توحيد

حضرت امير المؤمنين ـ عليه السلام ـ مى‏فرمايد :

« هر چيزى در برابر او فرو افتاده و خوار است ، و همه به او ايستاده و برقرار ، بى نيازى هر تهيدست و عزّت هر خوار ، نيروى هر ناتوان و پناه هر اندوهبار . . . »

ترجمه از : نهج البلاغه ؛ خطبه 109.

دلايل خداوند و ائمه معصوم

در باره توحيد(2)

همين كه خانم معلم گفت پنجم ، زنگ تفريح به صدا در آمد . خانم معلم كمى مكث كرد و وقتى صداى زنگ قطع شد گفت : « بچه‏ها اگر موافقيد در كلاس بمانيد تا اين چند دليل باقى مانده را نيز برايتان بگويم » .

دانش‏آموزان همه موافقت كردند چون همه دوست داشتند اين مسائل را ياد بگيرند .

وقتى كه خانم معلم ديد فضاى كلاس آماده براى شنيدن است جلو كلاس رفت و در حالى كه مواظب بود كسى از بچه‏هاى بيرون كلاس مزاحم كلاس آنان نشود از روى كتابى كه مى‏خواند ادامه داد :

« پنجم : دلائل واجب بودن توحيد

در عبادت و حاكميت :

براى توحيد در عبادت كردن خدا در قرآن در سوره بقره آيه 21 آورده است : « اى مردمان بپرستيد پروردگارتان را كه شما و آنان كه قبل از شما بوده‏اند را آفريد ، باشد كه پرهيزكارى كنيد » . و در فرمانى براى همه مردم در آيه 55 سوره‏« يا أيّها الناس اعبدوا ربّكُم الذى خلقكم و الذين مِن قَبلِكم لَعَلَّكُم تَتَّقون »

مائده فرموده است : « به راستى كه ولى شما خداست و رسول او و آنان كه ايمان آورده‏اند ، همان ايمان آورندگانى كه نماز اقامه مى‏كنند و در حالى كه در ركوعند زكات مى‏دهند » .« إِنّما وليّكم اللَّه و رسولُه و الذين آمنوا الذين يُقيمون الصلاة و يؤتون الزّكاة و هُم راكِعون » كه اين شخص امام على ـ عليه السلام ـ است چون جز او هيچ‏  كس در نماز زكات نداده است و انشاءاللَّه اين را در اصل چهارم دين ، يعنى امامت بيان مى‏كنيم ؛ بنابراين هيچ كس بر ما ولايت و حق سرپرستى ندارد مگر پيغمبر يا امام و ياكسى كه از طرف آنان تعيين شده است تا دستورات خداوند و تكاليف دينى را از آنان ياد بگيريم و بهتر بتوانيم حق عبادت خدا را به جا آوريم و از كسانى كه قرآن را با رأى و نظر خود تفسير مى‏كنند و ولايت و خلافت معصومين را غصب مى‏كنند و از احكام دين هرچه دروغ بود و به ذهنشان مى‏آيد مى‏گويند ، پيروى نكنيم .

ششم: دليل بر عظمت خدا

و خصوصيات مخلوقات‏ :

درباره خصوصيات خلقت و احتياج آنان به خدا چند نكته را بيان مى‏كنم :

1ـ خدا همه چيز را زيبا خلق كرده است : در آيه 7 سوره سجده فرموده است : « همان كسى كه هرچه را آفريد زيبا آفريد » .

« الذى أحسَنَ كُلَّ شى‏ءٍ خَلقَه . . . »

2ـ خدا هر چيزى كه خلق كرده محكم واستوار : است ؛ در آيه 88 سوره نمل آمده است : « ساخْت خدايى كه همه چيز را مستحكم كرد » .

« و صُنعَ اللَّه الذى أتقَنَ كُلّ شى‏ء »

3ـ هر چيزى كه وجود دارد در قلمرو خداوند است : در آيه 12 سوره مائده آمده است : « براى خداوند است ملك آسمانها و زمين و آنچه در بين آنها است و او بر هر چيز توانا است » .

«  لله ملك السموات و الارض و ما فيهن و هو على‏ كل شى‏ء قدير» .

4ـ براى همه موجودات هدايت معينى قرار داد :

هر چيزى كه خدا آفريده داراى هدايت معينى است تا در مسير مشخصى به هدفى معين كه براى آن در نظر گرفته شده برسد . در آيه 1 تا 3 سوره اعلى‏ آمده است : « نام پروردگار بلند مرتبه خود را پاك و منزه بدار ، پروردگارى كه اجزاى عالم را از نيستى به هستى آورد و هر يك را در جايى قرار داد كه بايد قرار مى‏داد ؛ پروردگارى كه هر چيزى را داراى حدود و اندازه‏اى كرد به طورى كه براى رسيدن به هدف نهايى از خلقتش ، مجهز باشد » .

« سبح اسم ربك الأعلى‏ ، الذى خلق فسوى‏ ، و الذى قدر فهدى‏ »

5ـ خدا بر هر چيزى احاطه دارد :

در آيه 54 سوره‏فصلت آمده است : « خدا به هر چيزى احاطه دارد » .

« ألا إنه بكل شى‏ء محيط » .

6ـ خداوند حافظ همه چيز است :

خدا نگهبان و نگهدارنده هر چيزى است تا به زندگى ادامه دهد ؛ در آيه 34 سوره سبأ آمده است : « و پروردگار تو به هر چيزى نگهبان است (تا از بين نرود) » . و در آيه 41 سوره فاطر نيز آمده است : « و ربك على‏ كل شى‏ء حفيظ »

 به‏ درستى كه خدا آسمانها و زمين را نگاه مى‏دارد تا از بين نروند و فرو نريزند . . . » .

«  إن الله يمسك السموات و الأرض أن تزول »

خانم معلم گفت : « هفت » و بعد ساكت شد . سپس سرش را از روى كتاب برداشت و به بچه‏ها نگاه كرد و گفت : « بچه‏ها ، وقت استراحت شما دارد تمام مى‏شود . تا حالا هر چه از شناخت خدا ياد گرفتيم كافى است و بهتر است آنها را حفظ كنيد . اگر كسى هم خواست در باره توحيد و مسائل آن بيشتر بداند ، يا كتاب مطالعه كند و يا بپرسد .

ما در مسجد قبل از نماز مغرب و عشا جلسه قرآن داريم . اگر كسى سؤالى دارد شب بيايد تا برايش توضيح دهيم . حالا من مى‏روم تا شما هم كمى استراحت كنيد » .

بعضى از دانش‏آموزان گفتند : « خانم اشكالى ندارد . دانستن اين مسايل براى ما از تفريح بهتر است » .

اما خانم معلم گفت : « نه ، اگر سؤالى داريد بياييد مسجد . زنگ بعد هم نمى‏خواهم در اين باره صحبت كنم چون هم بحث سنگين است و هم بايد به درسهاى ديگر هم برسيم » .

 

 صفحه  قبل   فهرست داستان دختر هدايت      صفحه بعد  

موسوعة صحف الطيبين

http://www.114.ir